Alle indlæg af Sonja Barsøe

10. februar 1915 – De faldne

Thorvald Midtgaard (1877-1915) Sottrup
Thorvald Midtgaard (1877-1915) Sottrup

Beck, Jes Jensen (LIR84/7) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Clausen, Georg (LIR84/5) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Gamborg, Jørgen (LIR84/6) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Hansen, Christian Nikolai (RIR266/5) – Neu Drygallen, Rusland.
Johannsen, Broder Peter (LIR84) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Jürgensen, Nis Friedrich (LIR84) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Lamp, Frederik Christian (LIR84) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Midtgaard, Thorvald (LIR84/8) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Moos, H. J. (IR75/7) – Nampcel, Frankrig.
Møller, Johann Martin – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Maasbøl, Anton Matthias (LIR84/5) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.
Petersen, Asmus (LIR84/8) – Buddern, Doviaten, Rusland.
Ravn, Bertel Hansen (LIR84/6) – Doviaten, Rusland.
Soltau, Otto Friedrich Heinrich August (GFuR4/5) – Rusland.
Walkusch, August (LIR84/8) – Buddern, Kreis Angerburg, Rusland.

24. januar 1915 – De faldne

Ehlers, Jürgen (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Golz, Erich (SMS Seydlitz) – Doggerbanke, Nordsøen.
Hansen, Asmus Jakobus (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Lorenzen, Georg Christian – Helgoland, Nordsøen.
Michelsen, Christian (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Nissen, Andreas Peter (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Olling, Alfred Hans Robert (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Oster, Jens Petersen (SMS Blücher) – Doggerbanke, Nordsøen.
Sørensen, Jørgen Madsen (SMS Seydlitz) – Doggerbanke, Nordsøen.
Wehner, Heinrich (IR75/8) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Wissing, Christian Hans (SMS Seydlitz) – Doggerbanke, Nordsøen.

Hans Christian Wissing
Hans Christian Wissing

21. januar 1915 – De faldne

Bogdahn, Georg Wilhelm (IR84/6) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Brockdorff, Lauritz Hansen (IR84/6) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Fog, Thomas Andersen (IR84/6) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Gjörtz, Johann Heinrich (IR84/8) Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Grundt, Johannes Theodor (IR84/7) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Hartmann, Laurids Festher (IR84/6) – Steenstraat, Belgien.
Jensen, Martin Nielsen – Frankrig.
Madsen, Peter Nissen (IR84/7) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Nissen, Nis Jørgen (IR84/6) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Raben, Johannes (IR84/7) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Schmidtke, Wladislaus (IR176) – Jülerbog.
Schollmeyer, Karl Friedrich Anton (IR84) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.

Mindesten, Rejsby Sogns Kirkegård
Mindesten, Rejsby Sogns Kirkegård, med Wilhelm Bogdahn øverst

20. januar 1915 – De faldne

Baade, Hans Karl Theodor (IR84) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Klapp, Albert (IR84/5) . Lazarett Gebweiler, Elsass, Frankrig.
Madsen, Hans Christian (IR84/5) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Nissen, Jeppe (IR84/8) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Rasmussen, Frederik (IR84/5) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Rasmussen, Hans (IR84/8) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.
Riis, Hans Terkilsen – Rusland.
Voss, Otto Harald (IR84/8) – Hartmannsweilerkopf, Elsass, Frankrig.

Mindesten, Damager Kirkegård, Haderslev, med brødrene Hans og Henrik Riis
Mindesten, Damager Kirkegård, Haderslev, med brødrene Hans og Henrik Riis