Alle indlæg af Sonja Barsøe

18. april 1918 – de faldne

Bannow, Paul Johannes (/6) – Festubert, Frankrig.
Hansen, Hans Jessen (IR84/3).
Iwersen, Christian Wilhelm (RIR201/6) – Festubert, Frankrig.
Jacobsen, Hans (FAR23) – La Gorgue, Frankrig.
Jessen, Jes Michelsen (RIR201/2) – Festubert, Frankrig.
Petersen, Carl (Minensuchflotille “Claus Groth”) -Östliche Ostsee.
Skade, Peter Hansen (IR162/2) – Kortrijk, Belgien.
Valentiner, Otto Joachim Ahlmann (UC-79) – Nær Englands kyst.

Otto Joachim Ahlmann Valentiner (1896-1918) Sønderborg

12. april 1918 – De faldne

Christensen, Laust Sørensen (RIR86/9) – Laon, Frankrig.
Diedrichsen, Hans Christian (FAB53) – Nyon, Frankrig.
Holm, Hans (IR163/12) – Belgien.
Knaack, Otto (GGR1/10) – Plessier, Frankrig.
Møller, Thomas Petersen (IR16/1) – Cambrai, Frankrig.
Oechsler, Johannes (/3) – Morlancourt, Frankrig.
Olling, Franz Nielsen (GIR6/12) – Dreifingerwalde, Villers aux Erables, Frankrig.
Petersen, Marius (FAR9) – Frankrig.
Schmidt, Johann Andreas (RJB3/1) – Helsingfors, Finland.
Svendsen, Lorenz (RFAR17) – Meesen, Flandern.

Johann Andreas Schmidt (1885-1918) Nordborg

11. april 1918 – De faldne

Bladt, Christian (IR162/2) – Messines, Flandern.
Christensen, Hans Hansen (RIR86/2) – Locon, Flandern.
Dall, Peter Petersen (RIR31/8) – Les Lobes, Frankrig.
Hörlück, Henrik (RIR86/4) – Locon, Flandern.
Jørgensen, Rasmus (RIR76/12) – Meesen, Flandern.
Nissen, Hans – Meesen, Flandern.
Oechsler, Christian Hansen (IR162) – Messines, Flandern.
Paulsen, August (IR163/8) – Wytschaete, Flandern.

Rasmus Jørgensen (1897-1918) Sønderborg

10. april 1918 – De faldne

Beyer, Leopold Leonard Julius (IR163/3).
Boisen, Christian – Meesen, Flandern.
Christensen, Johann (GRzF3) – Frankrig.
Christensen, William (FAR79) – Douai, Frankrig.
Hansen, Marius (RIR76/2) – Hollebeke, Flandern.
Jürgensen, Karl Peter (/12) – Meesen, Flandern.
Knutzen, Peter Lorenz (/1) – Meesen, Flandern.
Nielsen, Niels (IR141/12) – Estaires, Frankrig.
Nissen, Andreas Martin (IR61/12) – Estaires, Lys, Frankrig.
Nissen, Matthias Christian(IR162/4) – Messines, Flandern.
Thomsen, Andreas (RIR76/3) – Messines, Flandern.

Mindesten, Øster Løgum Kirkegård, med brødrene Hans Christian og Marius Hansen

9. april 1918 – De faldne

Gerber, Johann (RIR234/1) – Montdidier, Frankrig.
Jacobsen, Hans (GGR4/8) – Beaufort, Frankrig.
Lind, Hans (IR131/10) – Aubers, Frankrig.
Nissen, Hans Uldall (AB55/2) – Artois, Frankrig.
Riis, Hans Madsen (GRPR/10) – Festubert, Frankrig.
Schmidt, Jørgen Christensen (RIR86/3) – La Couture, Frankrig.
Schütter, Wilhelm Friedrich Kurt (RIR86/12) – Lankanal, Frankrig.
Thomsen, Hans Peter (IR463/1) – Rollot, Frankrig.
Tiettje, Heinrich.

Hans Lind (1887-1918) Helved, Notmark

7. april 1918 – De faldne

Eckert, Carl Gustav (IR84) – Frankrig.
Klemt, Otto Hermann Albert (IR357/2) – Riesa.
Oster, Peter Clausen (/625) – Aubigny, Frankrig.
Schewe, Paul Hermann Johannes (IR464/3) – Boulogne la Grasse, Frankrig.
Thorsen, Niels (IR75/9) – Bucquoy, Frankrig.
Tækker, Lauritz Nissen (FR86/11) – Maricourt, Frankrig.
Wrang, Hans Friedrich (RIR237/4) – Beaucourt en Santerre, Frankrig.

Mindesten, Rødding Sognekirkegård, med brødrene Jens, Søren og Peter Oster

4. april 1918 – De faldne

Abrahamsen, Lorenz (RIR75/1) – Bremen.
Bøgh, Johannes Christian – Sauvillers-Mongival, Frankrig.
Christ, Heinrich Peter (RIR90/9) – Castel, Amiens, Frankrig.
Danielsen, Peter (FAR41) – Emply, Frankrig.
Dreyer, Jürgen Friedrich – Toftlund, Toftlund Sogn.
Fischer, Johann Alois (IR90/9) – Amiens, Frankrig.
Johannsen, Wilhelm Gottlieb (IR84/6) – Beancourt, Frankrig.
Johnsen, Christian Hansen – Frankrig.
Jørgensen, Hans Christian (RIR93/1) Hamel, Frankrig.
Lauritzen, Peter Nielsen (FAB123) – Moreuil, Frankrig.
Madsen, Christen (RIR90/1) – Amiens, Frankrig.
Marquardsen, Andreas Nissen (IR84/12) – Moreuil, Frankrig.
Raben, Christian Friedrich – Berlin.
Schröder, Niels Nielsen (FAB63) – Frankrig.
Stoll, Bernhard (IR84/9) – Moreuil, Frankrig.
Söfner, Otto Wilhelm Herbert Elimar (IR84) – Moreuil, Frankrig.
Widding, Peder Nielsen.
Wollesen, Julius Lorenz (RIR266/8) – Mailly, Frankrig.

Peter Danielsen (1890-1918) Kegnæs

1. april 1918 – De faldne

Bilov, Niels Majus (IR169/2) – Malpait, Frankrig.
Baade, Carl Franz Wilhelm (MB12/1) – Bucquoy, Frankrig.
Gunnersen, Johannes August (IR357/2) – Villers aux Erables, Frankrig.
Hansen, Theodor – Frankrig.
Hauberg, Theodor Friedrich (IR357/2) – Villers aux Erables, Frankrig.
Ipsen, Bernhard (LIB1/4) – Cugny, Frankrig.
Jacobsen, Hans (IR463/2) – Bus, Frankrig.
Jürgensen, Christian – Poniewicz.
Schmidt, Rasmus Petersen – Noyon, Pleinert Farm v/Lezsigny, Frankrig.

Johannes August Gunnersen (1881-1918) Sønderborg

31. marts 1918 – De faldne

Andersen, Johann Christian.
Hansen, Hans Ravend – Villers aux Evalles, Frankrig.
Knudsen, Friedrich (PB9/1) – Erchin, Frankrig.
Nicolaisen, Hans (IR442/3) – Aisonvillers, Frankrig.
Petersen, Julius (IR464/3) – Boulogne la Grasse, Frankrig.
Rosquist, Ole Nielsen (IR147/2) – Ribencourt, Frankrig.
Schlegg, Paul Heinrich Walter (RIR262/10) – Dernancourt, Frankrig.
Sørensen, Hans Peter (IR464/2) – Rollot, Frankrig.

Paul Heinrich Walter Schlegg (1883-1918) Avnbøl, Ullerup