Alle indlæg af Sonja Barsøe

1. oktober 1921 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

3. oktober 1921:
Knudsen, Andreas (SEB1/2) Sønderborg.

10. oktober 1921:
Barth, Johann Friedrich – Holmens Sogn, København.

26. oktober 1921:
Christensen, Peter Hansen – Tønder.

27. oktober 1921:
Beck, Jens Hansen Nielsen – Spandet, Spandet Sogn.

28. oktober 1921:
Jertrum, Georg Heinrich Adolf (RIR266/9) – Skovby, Løjt Sogn.

Mindesten, Løjt Kirkegård

1. august – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

06. august 1921:
Petersen, Andreas Laue (GLIR/4) – Notmarkskov, Notmark Sogn.

10. august 1921:
Kissov, Marius Nissen – Aalborg, Budolfi Sogn.

22. august 1921:
Grosshennig, Vilhelm Peter Friedrich (IR49/1) – Vor Frue Sogn, Haderslev.

30. august 1921:
Johannsen, Christian Nissen – Schleswig.

31. august 1921:
Falk, Thomas Petersen (RFAR45) – Højrup Overskov, Stepping Sogn.

Mindesten, Stepping Kirkegård

1. maj 1921 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

11. maj 1921:
Møller, Conrad Martin – Sønderborg.

16. maj 1921:
Schmidt, Heinrich Friedrich Wilhelm – Rødding.

17. maj 1921:
Dreier, Jürgen (Marine) – Asserballeskov, Asserballe Sogn.

19. maj 1921:
Petersen, Christian (RFAR60) – Møgeltønder.

21. Maj 1921:
Hansen, Martin (Marine) – Højer.

22. Maj 1921:
Petersen, Hans – Sønderborg.

Mindesten, Møgeltønder Kirkegård

1. april 1921 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

1. april 1921:
Eschelsen, Jes – Dyrhave, Løjt Sogn.

2. april 1921:
Hansen, Hans – Skrydstrup Sogn.

11. april 1921:
Schnoor, Peter Dethlefsen – Krigsinvalideskolen, Sønderborg.

14. april 1921:
Juhl, Laue Frederiksen (FAR20) – Brørup.

24. april 1921:
Petersen, Hans Josua (PEB25) – Flensburg.
Petersen, Johann (LIEB2) – Sønderborg.

26. april 1921:
Carstensen, Hans Iwersen – Tønder.

29. april 1921:
Busch, Ludwig Friedrich Andreas (IR85/6) – Sønderborg.

Mindesten, Skt. Marie Kirke, Sønderborg

 

 

1. august 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

4. august 1920:
Jessen, Friedrich (AB121) – Aabenraa.

18. august 1920:
Ehlers, Carl Heinrich Valdemar – Stubbum, Aller Sogn.

25. august 1920:
Nicolaisen, Johannes (JB9) – Hjordkær, Hjordkær Sogn.

30. august 1920:
Clausen, Jacob (IR118/3) – Myrholm, Notmark Sogn.

Den Sønderjyske Kirkegård i Braine, Frankrig. Foto: 11. november 2018. Sonja Barsøe

 

1. juni 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

1. juni 1920:
Moos, Peter Jensen (EPB9) – Sønderborg.

3. juni 1920:
Sager, Gustav Hermann (IR85) – Haderslev.

14. juni 1920:
Jess, Julius Christian Friedrich – Marstrup, Hoptrup Sogn.

15. juni 1929:
Friis, Jens Hansen (LIR99) – Jels, Jels Sogn.

25. juni 1920:
Møller, Hans Diedrich (JB10/4) – Jels, Jels Sogn.

29. juni 1920:
Hansen, Hans (IR131/1) – Bredsten, Kegnæs Sogn.

 

Mindesten, Damager Kirkegård, Haderslev

 

1. maj 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

1. maj 1920:
Essen, Theodor Wilhelm (IR84) – Styrtom, Ensted Sogn.

3. maj 1920:
Ohlsen, Johannes Alfred – Haderslev.

21. maj 1920:
Schmidt, Peter (IR419) – Flensburg.

25. maj 1920:
Hoirup, Peter Frandsen (EB33/13) – Hyrup, Bevtoft Sogn.

28. maj 1920:
Møller, Johannes Christian (LIR84) – Barsmark, Løjt Sogn.

Mindesten, Haderslev Klosterkirkegård

1. april 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

2. april 1920:
Jürgensen, Jes Christian (IR405/2) – Ravsted, Ravsted Sogn.

6. april 1920:
Aagaard, Johann Christian Anton  (LIR32) – Kiel.

7. april 1920:
Theede, Albert Martin (FR86) – Flensburg.

12. april 1920:
Thomsen, Thomas Peter (IR86/1) – Flensburg.

28. april 1920:
Christensen, Jørgen  (RIR86/5) – Aabenraa.

Mindetavle. Agerskov Kirke, med Johann Christian Aagaard i højre spalte

1. marts 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

2. marts 1920:
Tüchsen, Peter Ewaldsen (RIR213/9) – Løgumkloster, Løgumkloster Sogn.

10. marts 1920:
Schmidt, Christian Petersen (Eisenbahn) – Bevtoft, Bevtoft Sogn.

16. marts 1920:
Bonnichsen, Hans (RIR69) – Haderslev.

23. marts 1920:
Jensen, Jens Christian (RIR86/3) – Rastatt, Tyskland.

28. marts 1920:
Nardello, Franz Bernhard – Flensburg.

29. marts 1920:
Lorenzen, Hans Peter – Dynt Mark, Broager Sogn.

Mindetavle, Uge Kirke, med Jens Christian Jensen i højre spalte

 

1. februar 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

2. februar 1920:
Lohmann, Milius (IR91/3) – Rangstrup Mark, Agerskov Sogn.

4. februar 1920:
Jensen, Christian Peter – Mommark, Lysabild Sogn.
Jessen, Peter (R45) – Flensburg.

5. februar 1920:
Buschmeier, Karl Oskar Theodor – Aabenraa.

12. februar 1920:
Hansen, Hans (IR144/5) – Langager, Skodborg Sogn.

14. februar 1920:
Christesen, Nicolai Bernhard – Gl. Haderslev sogn.

Marselisborg Monumentet, Aarhus

 

1. januar 1920 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

2. januar 1920:
Jensen, Peter (RIR3/3) – Omsk, Sibirien.

7. januar 1920:
Runge, August Christian (IR84) – Flensburg.

9. januar 1920:
Petersen, Mathias – Elstrup, Egen Sogn.

23. januar 1920:
Byriel, Jens Petersen (AB93) – Skovby, Vedsted Sogn

24. januar 1920:
Kammann, Heinrich (RIR213/9) – Sønderborg

Heinrich Kammann (1884-1920) Helved, Notmark

 

1. november 1919 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

6. november 1919:
Leimann, Thomas Petersen (LIR9/10) – Ertebjerg, Tandslet Sogn.

11. november 1919:
Bendisch, Gustav Robert Adolf – Sønder Hostrup, Ensted Sogn.
Jessen, Peter.

21. november 1919:
Pørksen, Peter Niels (LIR) – Aabenraa.

29. november 1919:
Erdland, Johannes Martin Wilhelm – Smøl, Broager Sogn.
Hansen, Johan Friedrich – Aabenraa.

Thomas Petersen Leimann (1875-1919) Ertebjerg, Tandslet

1. oktober 1919 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

4. oktober 1919:
Ballhorn, Christian (IR14/5) – Posen.

9. oktober 1919:
Bladt, Christian – Nordborg, Nordborg Sogn.

13. oktober 1919:
Kirsten, Friedrich (FR86/2) – Tønder.

30. oktober 1919:
Lautrop, Hans (RIR262/5) – Ensted, Ensted Sogn.

Mindesten, Ravsted Storegade, med Friedrich Kirstens navn

1. juli 1919 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

3.  juli 1919:
Thomsen, Jens Peter (ERI34) – Flensburg.

6. juli 1919:
Hansen, Hans Peter – Flensburg.

11. juli 1919:
Moos, Viktor Karl Emil (AB117/4) – Nordborg, Nordborg Sogn.

24. juli 1919:
Brodersen, Christian Nielsen (IE162/4) – Tiset Mark, Gram Sogn.

31. juli 1919:
Carstens, Wilhelm Joachim Carl – Leipzig.

Mindetavle, Haderslev Katedralskole, over faldne, tidligere elever, med Wilhelm Joachim Carl Carstens navn

 

1. juni 1919 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

4.  juni 1919:
Olesen, Martin Hansen (LIR386/5) – Flensburg.

5. Juni 1919:
Møller, Jes Lorenzen – Store Knivsig, Ravsted Sogn.

17. juni 1919:
Jepsen, Carl Friedrich – Auf See.
Steffensen, Hans Peter – Flensburg

24. juni 1919:
Nissum, Anton – Arnum, Højrup Sogn.

28. juni 1919:
Jørgensen, Jeppe Jensen – Gram Sygehus.

Mindesten. Ravsted Kirkegård

1. maj 1919 – De faldne

Krigsdeltagere døde af ulykker, kvæstelser eller sygdomme pådraget i krigen eller i krigsfangenskab

Hans Friedrich Rathje (1894-1919) Egernsund, Broager

1. maj 1919:
Mai, Arthur Gustav (/50) – Hannover.

3. maj 1919:
Paulsen, Ludwig Christian Lorenz (FAR20) – Sønderborg.

7. maj 1919:
Grau, Christian Jacob (IR84) – Skodborgskov, Skodborg Sogn.

20. maj 1919:
Rathje, Hans Friedrich (IR86) – Rendbjerg, Broager Sogn.

22. maj 1919:
Schmidt, Hans Jørgensen (RIR253/5) – Sønderborg.