Liste over Aurillac-fanger (efter Aurillac-Tidende 1920)

ALFABETISK FORTEGNELSE OVER KRIGSFANGERNE FRA DEN SØNDERJYSKE SÆRLEJR I AURILLAC

Efter ”Aurillac-Tidende” 1920

 Note: Listen angiver Navn og Fødeby af Krigsfangerne. Der mangler i den Navnene af de 30 i Efteraaret 1918 Udbyttede. (Red.)

 NB: Navnene er ikke opsat efter efternavnets begyndelsesbogstav, men ikke alfabetisk inden for det enkelte bogstav.

A.

Andresen, Mathias, Tønder
Andresen, Andreas, Broager
Andersen, Hans, Roager
Andresen, Christen, Gøtterup
Asmussen, Daniel, Hønning
Andersen, Mathæus, V. Linnet
Andersen, Nicolaj, Borup
Andresen, Andreas, Gøtterup
Andresen, Chresten, Lysabild
Asmussen, Andreas, Vestremark
Andersen, Søren, Andrup
Andersen, Hans, Snogbæk
Andresen, Nicolaj, Flensborg
Andresen, Joh., Traasbøl
Andresen, Mathias, Rovbjerg
Andersen, Jørgen, Hjerting
Andersen, Andreas, Bommerlund
Andersen, Jens, Haderslev
Abild, Andreas, Helved
Andresen, Christian, Helved
Andersen, Nicolaj, Kravlundmark
Andresen, Alfred, Vojens
Autzen, Friedrich, Traasbøl
Andersen, Chresten, Sølsted
Andresen, Andreas, V. Smedeby
Andresen, Rasmus, Hyrup

B.

Bertramsen, Christian, Skodborg
Bondesen, Hans, Fjelstrup
Bonnichsen, Friedrich, Rens
Bekke, Christian, Gøtterup
Bartelsen, Hans, Harreslev
Bonnichsen, Hans, Halk
Bruhn, Mads, Sebbelev
Bjerringgaard, Martin, Medelby
Berthelsen, Andreas, Ragebølskov
Brodersen, Anton, Tønder
Bendixen, Niels, Bæk
Budde, Frederik, Rødding
Busk, Paul, Vejbøl
Bonnichsen, Christian, Stemmeldt
Brandt. Hans, Sønderborg
Bonde, Christen, Købingsmark
Brochdorff, Thomas, Skærbæk
Bøge, Ernst, Flensborg
Bojsen, Adolf, Højrup I
Bøhlers, Georg, Holbøl
Behrensen, Peter, Kollund
Bossen, Carsten, Højer
Bosack, Peter, Haderslev
Bladt, Jørgen, Almsted
Brodersen, Lorens, Todsbøl
Brodersen, Christian, Sottrup
Boysen, Peter, Vollerup
Burgwald, Andreas, Hennemoos
Bodum, Henrik, Løjtkirkeby
Bøhme, Alex, Flensborg

C.

Christensen, Marius, Mulvig
Christensen, Peter, Bedsted
Christensen, Christen, Stenderup
Christensen, Thomas, Dynt
Christensen, Bertel, Knud
Christiansen, Jens, Sølsted
Christiansen, Marcus, Abild
Carlsen, Christian, Ladelund
Callesen, Peter, Gramby
Christensen, Peter, Bøjskovskov
Callesen, Anton, Gramby
Clausen, Hans, Bodum
Christensen, Albert, Lund
Clausen, Andreas, Ullerup
Christensen, Christen, Kjær
Christensen, Chresten, Gram
Carstens, Henrik, Sommersted
Christensen, Christian, Rødkjær
Christensen, Hans, Flensborg
Christensen, Henrik, Rødehro
Christensen, Hans, Egernsund
Christensen, Peter, Dynt
Clausen, Christian, Lund
Christensen, Niels, Brøns
Campradt, Christian, Haderslev
Clausen, Thomas, Felsted
Clausen, Søren, Svenstrup
Clausen, Antoni, Bredebro
Clausen, Johan, Nybøl
Caspersen, Christian Iller
Clausen, Hans, Ketting
Christiansen, Joh., Rørkær
Christiansen, Marius, Aabøl
Christiansen, Christian, Tarup
Clausen, Emil, Sønderborg
Clausen, Hans, Fjelsted
Clausen, Hans, Hjortkær

D.

Dinesen, Peter, Aller
Due, Niels, Kjær
Damm, Hans, Borup
Duus, Jakob, Fjelby
Detlefsen, Andreas, Toftlund
Damm, Christian, Bek
Dall, Jacob, Basen
Damm, Nis, Egebækmark
Diedrichsen, Joh., Flensborg
Dixen, Peter, Fol
Dose, Jonny, Haderslev
Dahl, Valdemar, København
Degn, Carl, Knud

E.

Eriksen, Henrik, Broballe
Ebsen Henrik, Adsbøl
Eis, Knud, Egernsund
Elneff, Iver, Skrydstrupmark
Engmann, Bernhard, Frederikshavn
Evald, Jens, Hvidding
Endstedt, Hans, Tinglev
Ehlert, Peter, Muusvang

F.

Franzen, Christian, Løgumkloster
Friedrichsen, Jens, Sønderborg
From, Asmus, Bøjskovskov
Faurholm, Hans, Broager
Feddersen, Jacob, Mildsted
From, Hans, Grarup
Frost, Jørgen, Asserballeskov
Fuglsang, Hans, Ørsted
Fuglsang Johan, Hjerndrup
Fleth, Jørgen, Flensborg
Flebbe, Peier, Djernæs
Friedrichsen, Peter, V. Terp
Fisher, Peter, Jelsskov
Falk, Christian, Aastrup
Friis, Anker, Risjarup
Feddersen, Ingver, Bargum
Fogt, Nis, Sønderby
Frederiksen, Jørgen, Mintebjerg
From, Iver, Ørsted

G.

Gaarde, Andreas, Agerskov
Gram, Valdemar, Nustrup
Godt, Peter, Stolbro
Gregersen, Bende, Kliplev
Gaasvig, Peter, Erlev
Guldbrandt, Viggo, Haderslev
Gregersen, Albert, Kliplev
Gram, Christian, Jels
Grau, Peter, Sebbelev
Gram, Lorenz, Oksenvad
Grimm, Jacob, Flensborg
Gocht, Ernst, Aabenraa

H.

Hansen, Povl, Hammelev
Hansen, Andreas, Størtum
Hoeg, Christian, S. Sejerslev
Hede, Lauritz, Gramby
Huusmann, Christian, Aalkjær
Hansen, Frederik, Tyrsbøl
Hansen, Hans, Ballum
Hansen, Hans, Hørup
Hyldelund, Niels, Hoptrup
Henningsen, Henning, Klovtoft
Hansen, Chr., Ellum
Hansen, Chr., Klægsbøl
Hansen, Adolf, Fol
Hansen, Rasmus, Hostrupshov
Hess, Hans, Sjellerup
Holdt, Marius, Koldkaad
Hansen, Andreas, Søst
Hansen, Joh., Borrig
Heissel, Chr., Kassø
Hansen, Martin, Bovlund
Hviid, Peter, Holm
Hundebøl, Chr., Fol
Hybschmann, Christian, Allerup
Hansen, Hans, Rømø
Hansen, Christian, Aar
Hansen, Ernst, Sottrup
Hansen, Chr., Sønderborg
Hansen, Hans, Holm (Als)
Hallenberg, Henrik, Vojens
Holm, Peter, Kværs
Hovberg, Detlef, Aarøsund
Hansen, Hans, Dyndved
Hejselbjerg, Christian, N. Jersdal
Hansen, Rasmus, Lund
Huhle, Gustav, Sønderborg
Hoj, Niels, Tyrstrup
Hansen, Lauritz, Aabenraa
Holst, Peter, Bjerndrup
Hansen, Chr., Broager
Hansen, Hans, Ladelund
Henningsen, Peter, Flensborg
Hoeg, Fritz, Sejerslev
Hansen, Peter, Kettingskov
Hansen, Vilhelm, Tønder
Hansen, Thomas, Iller
Holm, Hans, Hyrupmark
Hollesen, Peter Fjelstrup
Hansen, Jacob, Øbening
Hansen, Christian, Ustrup
Hoeg, Peter, Heds
Hanssen, Svend, Nørremølle
Hansen, Hans, Adserballe
Hansen, Christian, Adserballeskov
Hansen, Anton, Højrup
Hoffmann, Nis, Egernsund
Hede, Holger, Haderslev
Hejssel, Asmus, S. Hostrup
Hansen Nis, Kliplev
Hein, Hans, Arnum
Høj, Chr., Holm
Holm, Joh., Stubbum
Hansen, Jens, Jernhyt
Hansen, Christian, Steenholt
Hansen, Martin, Ballum
Hansen, Andreas, Visby
Hansen, Chr. Ellum
Hansen, Jacob, Ballum
Hymøller, Fritz, Tandslet
Hansen, Hans, Broager
Henningsen, Niels, Gammelgab
Hansen, Thomas, Hanved
Haulrich, August, Agerskov
Hansen, Hans, Skudstrup
Hardt, Lorenz, Adsbøl
Hansen, Andreas, Skodsbøl
Hansen, Henrik, Adsbøl
Hansen, Carl, S. Løgum
Hansen, Jens, Kettingshov
Hansen, Niels, Dyndved
Hansen, Jens, Bochholm
Henningsen, Valdemar, Kejtum
Herman, Joh., Broballe
Hess, Iver, Sønderborg
Hartvig, Frederik, Ladelund
Hansen, Lorenz, Ørsted
Hansen, Asmus, Kidskelund

I.

Ivang, Thomas, Drengsted
Iversen, Peter, Ørsted
Ingversen, Julius, Hollingstedt
Ingversen, August, Hollingstedt
Iversen, Lorenz, Stenderup

J.

Jørgensen, Jens, Bøgeskov
Jørgensen, Hans, Skodborg
Jacobsen, Henrik, Skodsbølmark
Jessen, Peter, Ullerup
Jensen, Anders, Kornved
Jensen, Jens, Vinum
Jensen, Niels, Ballum
Jensen, Jens, Dybbøl
Jørgensen, Niels, Bustrup
Jensen, Søren, Godtrup
Jørgensen, Sønke, Harreslev
Jørgensen, Peter, Vollum
Jacobsen, Hans, Kliplev
Jensen, Jes, Gøtterup
Jepsen, Peter, Jejsing
Junker, Frederik, Jægerup
Jessen, Jes, Nibøl
Jensen, Carl, Toftlund
Jensen, Martin, Holm
Juhl, Hans, Ladegaard 2
Jensen, Jeppe, Vinum
Jessen, Mads, Skovby
Jørgensen, Axel, Sønderborg
Jessen, Niels, Tiset
Jørgensen Chresten, Lysabildskov
Jørgensen, Peter, Rødding
Jørgensen, Jørgen, Bollerslev
Jørgensen, Emil, Harreslev
Jørgensen, Ebbe, S. Ønlev
Jørgensen, Christian, Møgeltønder
Jepsen, Peter, Hønningmark
Jensen, Asmus, Arnum
Jørgensen, Andreas, Lysabild
Jensen, Andreas, Uhmark
Jepsen, Jes, Lundtoft
Jensen, Peter, Aabenraa
Johannsen, Adolf, Forballum
Jepsen, Martin, Flovt
Jessen, Johann, Vilsbæk
Jørgensen, Broder, Todsbøl
Jørgensen, Hans, Lillemølle
Jørgensen, Peter, Adserballe
Jensen, Christian, Dynt
Jacobsen, Hans, Uge
Jepsen, Jens, Morsum
Jørgensen, Jørgen, Joldelund
Jørgensen, Jeppe, Rejsby
Jørgensen, Peter, Lysabildskov
Johannsen, Christian, Sophiendal
Jessen, Hans, Uge
Jensen, Herbert, Rosenkrans
Jørgensen, Andreas, Løjtkirkeby
Jensen, Jørgen, Graasten
Jensen, Andreas, Kongsbjerg
Jacobsen, Jacob, Alslev
Jacobsen, Joh., Alslev
Jacobsen, Hans, Harborg
Johannsen, Joh., Lendemark
Jacobsen, Max, Aabenraa
Jepsen, Peter, Riismark
Jacobsen, Andreas, Uge
Jacobsen, Frederik, Østerby
Jacobsen, Peter, Broager
Jensen, Andreas, Sottrupskov
Jepsen, Andreas, Tarup
Jørgensen, Jes, Fjelstrup
Jepsen, Christian, Brønsmark
Jønsson, Jens, Seggelund
Johnsen, Peter, Haderslev
Jensen, Claus, Arnum
Jørgensen, Chr., Hønning

K.

Kaufmann, Christian, Tombøl
Klemmensen, Mathias, Arnum
Krogh, Andreas, Oksbøl
Kloster, Niels, O. Jersdal
Knudsen, Hans, Olderup
Kahl, Hans, O. Jersdal
Kastbjerg, Anders, Borrig
Kudsk, Hans, Stepping
Kunstmann, Nis, S. Hostrup
Kruse, Peter, Aabenraa
Krog, Mathias, Brøns
Kopp, Hans, Aabenraa
Knudsen, Mathias, Jolderup
Knudsen, Iver, Haderslev
Kling, Søren, Hjerndrup
Kornbek, Jørgen, Mommark
Kjær, Peter, Ørsted
Kirsten, Frederik, Ravsted
Knudsen, Jens, Aptrup
Kusch, Nis, Hoptrup

L.

Lassen, Jens, Nypøl
Lassen, Paul, Kværs
Langendorff, Nicolaj, Tombøl
Lauritzen, Peter, Avnbøl
Lycke, Ivar, Hygum
Lydiksen, Hans, Blans
Lind, Jes, Agerskov
Lassen, Peter, Egernsund
Lodberg, Jes, Gjenner
Lorensen, Christian, Avnbøl
Lund, Hans, Ravsted
Lyck, Jørgen, Sottrup
Lund, Jens, Vojens
Lassen, Adolf, Stenderup
Lund, Chr., Møgeltønder
Lassen, Jens, Holbøl
Lassen, Kornelius, S. Løgum
Lassen, Ernst, Brøns
Lorenzen, Jes, Traasbøl
Lycke, Valdemar, Sønderborg
Lund, Peter, Nustrup
Lorenzen, Hans, Kejnæs
Lydkau, Jeppe, Ballum
Lausen, Hans, Vilsbek
Lassen, Lauritz, Norborg
Lassen, Sievers, Endsted
Lindgreen, Peter, Halk
Lydeking, Carl, Kolstrup
Lund, Johs., Kolsnap
Lambertsen, Niels, Kiskelund
Lytje, Christian, Frørup
Lund, Anton, Kvorp
Lagoni, Søren, Emmerlev
Lauritzen, Jes, Kastvraa
Lorenzen, Jes, Kiskelund
Lorenzen, Hans, Jelsmark
Lind, Hans, Taarning

M.

Matzen, Peter, Lintrup
Madsen, Hans, Roost
Mai, Hans, Skovby
Møller, Peter, Bæk
Møller, Hans, Klovtoft
Møller, Hans, Stevelt
Mygind, Emil, Ø. Linnet
Mortensen, Ingvard, Brorsbøl
Mortensen, Andreas, Ullerup
Mortensen, Peter, Ullerup
Mamsen, Peter, Møgeltønder
Mathiesen, Chresten, Stevning
Møller, Peter, Nygaard
Madsen, Jørgen, Branderup
Møller, Andreas, Thiset
Michler, Asmus, Holbøl
Møller, Andor, Fjelstrup
Madsen, Hans, Frørup
Madsen, Hans, Arnum
Mathiesen, Mathias, Hjortkær
Madsen, Mads, Lambjergskov
Mortensen, Hans, Stevlund
Midtgaard, Jens, Andholm
Michelsen, Thomas, Løgumkloster
Mathiesen, Mathias, Sjellerup
Munk, Peter, Traasbøl
Mitgaard, Thomas, Skibelund
Madsen, Jens, Sjellerup
Mathiesen, Jørgen, Tandslet
Mortensen, Chresten, Sottrup
Møller, Peter, Harreslev
Matthiesen, Frederik, Flensborg

N.

Nicolajsen, Jørgen, Ustrup
Nielsen, Hans, Over Lert
Nissen, Hans, Øbening
Nissen, Johann, Slyngsted
Nørgaard, Jacob, Haderslev
Neupert, Peter, Løjtkirkeby
Nissen, Detlef, Hackstedmark
Nydal, Hans, Emmerske
Nielsen, Hans, Rosenkrans
Nielsen, August, Aventoft
Nørgaard, Thomas, Hammelev
Nissen, Nis, Søst
Nissen, Peter, Haderslev
Nielsen, Ingvard, Mastrup
Nolte, Martin, Haderslev
Nissen, Nis, Rejsby
Nydal, Carl, Jejsing
Nissen, Jep, Rens
Nissen, Frederik, Skovbøl
Nielsen, Hans, Graasten
Nissen, Niels, Hoptrup
Nahmens, Meinert, Kejtum
Nicolajsen, Peter, Ellum
Nissen, Hans, Vollerup
Nissen, Nis, Rosmos
Nielsen, Mads, Ø. Gasse
Nicolajsen, Christian, Frøslev
Nicolajsen, Nicolaj, Ladelund
Nissen, Jens, Aarøsund
Nissen, Jørgen, Ladelund
Nissen, Jørgen, Aarøsund
Nissen, Christian, Sønder Vilstrup
Nielsen, Gregers, Jerpsted
Nissen, Ludvig, Sønderborg
Nasser, Johann, Haderslev

O.

Ottsen, Peter, Ulvej
Overbeck, Christian, Maugstrup

P.

Petersen, Chresten, Kjærbølling
Petersen, Marius, Kjærbølling
Petersen, Peter, Øbening
Petersen, Andreas, Aabenraa
Petersen, Holger, Ballum
Petersen, Hans, Varnæs
Petersen, Hans, Skodsbøl
Paulsen, Jes, Rens
Petersen, Martin, Nykirke
Paulsen, Otto, Haderslev
Paulsen, Niels, Sommersted
Petersen, Hans, Mejlby
Paulsen, Christoph, Flensborg
Petersen, Andreas, Riis
Petersen, Christian, Vodder
Petersen, Carl, Ørsted
Petersen, Peter, Kejnæs
Paulsen, Jørgen, Varnæs
Petersen, Jørgen, Norborg
Petersen, Georg, Jernhyt
Platz, Carl, Stepping
Petersen, Christian, Brandsbøl
Petersen, Christian, Aabenraa
Petersen, Anton, Løjtkirkeby
Philipsen, Hans, Snogbæk
Petersen, Hans, Djernæs
Petersen, Marius, Ravsted
Plath, Henrik, Nybøl
Petersen, Peter, Klægsbøl
Paulsen, Marlin, Højer
Paulsen, Christian, Bredevad
Petersen, Christian, Egernsund
Petersen, Hans, Kassø
Petersen, Peter, Aabenraa
Paulsen, Hans, Hostrup
Petersen, Andreas, Lysabild
Petersen, Laust, Ullerup
Petersen, Hans, Lintrup
Paulsen, Niels. Møgeltønder
Petersen, Magnus, Solderup
Petersen, Asmus, Maugstrup
Petersen, Marcus, Brarup
Petersen, Anton, Horsbyg
Petersen, Asmus, Vilsbæk
Petersen, Hans, Bollerslev
Petersen, Carl, Ladelund
Petersen, Hans, Ø. Gejl
Petersen, Wilhelm, Bjolderup
Petersen Christian, V. Terp
Paulsen, Jørgen, Seggelund
Petersen, Peter, Felsted
Petersen, Chresten, Blans
Petersen, Henrik, Nykirke
Parzentny. Jean, Flensborg
Petersen, Jes, Ravsted
Petersen, Mathias, Hestehave
Petersen, Peter, Abild
Petersen, Christian, Svenstrup

R.

Ravn, Peter, Stevelt
Ries, Hans, Aabenraa
Richen, Christian, Hyrup
Refshauge, Jørgen, Fjelstrup
Rossen, Christian, Barsmark
Rigelsen, Jens, Svenstrup
Ravn, Jens, Stevelt
Rosenblad, Peter, Jels
Ravn, Chr., Sønder Vilstrup
Ravn, Thomas, Hejsager
Ravn, Falle, Haderslev
Richen, Chresten, Hyrup
Ravn, Anker, Heisager
Rann, Peter, Fuglsang
Rasmussen, Charley, Sønderborg
Rudolph, Jørgen, Hellevad
Rasmussen, Johs., Sanderup
Riis, Peter, Jægerlund
Rosenlund, Hans, Jægerlund
Rasmussen, Hans, Alnor
Rasmussen, Knud, Bro

S.

Skov, Christian, Fredsted
Sørensen, Johs., Broager
Steffen, Hans, Stursbølmark
Sørensen, Christian, Helved
Smith, Jens, Bollerslev
Slipsager, Peter, Grønnebæk
Sydel, Frederik, Tønder
Schultz, Knud, Tinglev
Skjøth, Nicolaj, Haderslev
Schmidt, Jørgen, Ulkebølskov
Schmidt, Christian, Sønderborg
Schmidt, Fritz, Haderslev
Sørensen, Reinhard, Agtrup
Schlytter, Max, Kamptrup
Snittgaard, Hans, Rovbjerg
Stork, Hans, Østerby
Saarmann, Fritz, Haderslev
Simonsen, Carl, Ø. Gammelby
Snitker, Hans, Søndernæs
Schmidt, Christian, Ragebøl
Sivertsen, Martin, Kalleshav
Sørensen, Christian, Løgumkloster
Schmidt, Hans, Sebbelev
Schmidt, Søren, Sommersted
Schwartz, Frederik, Hoptrup
Sørensen, Hans, Arnum
Schulz, Christian, Simmersted
Schmidt, Jens, Gjenner
Sønniksen, Frederik, Rinkenæs
Schmidt, Carl, Hyrup II
Stender, Georg, Graasten
Schubert, Gustav, Aabenraa
Sørensen, Peter, Sophiendal
Schmidt, Christian, Haderslev
Schoop, Eduard, Haderslev
Sørensen, Frederik, Bollerslev
Sibbers, Bernhard, Klægsbøl
Sønniksen, Carsten, Humptrup
Schmidt, Albert, Højer
Svarrer, Erik, Haderslev
Stind, Claus, Toftlund
Schmidt, Carlo, Anslet
Schreiber, Johann, Skærbæk
Sørensen, Christian, Østerby
Skjellerup, Lauritz, Haderslev
Skov, Lauritz, Arnum

T.

Thomsen, Peter, Maugstrup
Thede, Jeppe, Hejsager
Thomsen, Peter, Hajstrup
Tscheche, Carl, Nordborg
Thuesen, Andreas, Lundsmark
Thiedemann, Hans, Hovslund
Thonnesen, Mads, Ohsbøl
Thomsen, Jens, Blandsgaard
Thomsen, Peter, Dybbøl
Thomsen, Ta-Lee, Sønderborg
Thomsen, Lauritz, Hajstrup
Thuesen, Georg, Halk
Thomsen, Philip, Bollerslev
Thermannsen, Broder, Egebæk
Tastensen, Albert, Maasbøl
Thomsen, Anders, Ballum
Thomsen, Thomas, Pøl
Tastensen. Asmus, Maasbøl
Thomsen, Hans, Ladelund
Thomsen, Christian, Sønder Vilstrup

U.

Uldal, Jørgen, Vojens
Uldal, Bendix, Vojens

V.

Vogt, Nis, Kejnæs
Vehstedt, August, Faarhus

W.

Wrang, Chresten, Stolbro
Warnche, Johann, Arnitlund
Wind, Thomas, Endrupskov
Witt, Bahne, Ravsted
Willesen, Peter, Høruphav
Witt, Henrik, Ravsted
Wrang, Nicolaj, Egen
Wrang, Jørgen, Egen
Wrang, Jacob, Egen
Wolf, Andreas, Iller
Wilkenskjæld, Hans, S. Ønlev
Wilhelmsen, Jacob, Haderslev
Wolf, Hans, Eistrup
Wind, Marius, N. Løgum
Wogensen, Bertel, Brorsbøl
Widding, Nicolaj, Bovlund

Ø.

Østergaard, Peter, Roager

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sønderjyderne og Den store krig 1914 – 1918